I edycja Pucharu Świata w Birmingham
2-4.IV.2004

tekst: Grzegorz "Żółw" Karolak

Inauguracja tegorocznego Pucharu Świata w Boulderingu była tylko jedna z wielu atrakcji jakie można było podziwiać podczas olbrzymiego THE OUTDOORS SHOW odbywającego się w National Exibition Centre tuż na przedmieściach brytyjskiego miasta Birmingham. Takie umiejscowienie zawodów dało organizatorom gwarancje olbrzymiej publiczności, a co za tym idzie możliwość pełnego usatysfakcjonowania licznych sponsorów. Na starcie piątkowych i sobotnich eliminacji stanęli zawodnicy z 13 krajów świata, w łącznej liczbie 36ciu mężczyzn i 21 kobiet. Najliczniej, bo aż w liczbie 20 osób przybyła reprezentacja Francji. Gospodarze wystawili do rywalizacji 16ta osobowa ekipę, natomiast pozostałe kraje jak Niemcy, Słowacja, Włochy, Australia, Rosja, Polska, Słowenia, Holandia, Hiszpania, Austria oraz Nowa Zelandia to już mniej liczne załogi, czasem nawet 1-osobowe.

Do niedzielnych finałów przepustki dostały tylko najlepsze 12stki z obu kategorii. Niestety mnie nie udało się awansować. Ostatecznie zająłem 24 lokatę. Pozostał lekki niedosyt, gdyż niewiele brakowało ażebym uplasował się nieco wyżej. Finał to w połowie liczebna dominacja reprezentacji francuskiej oraz gospodarzy i to właśnie reprezentanci tych krajów najliczniej stanęli na podium. W kategorii mężczyzn nie wygrał jak wcześniej przewidywano obrońca tytułu z zeszłego roku Jerome Meyer, ale Daniel Dulac, również reprezentant Francji. Tuz za nim uplasował się Kilian Fischuber z Austrii, natomiast trzecie miejsce zajął zawodnik gospodarzy - Gareth Parry.

Wśród kobiet nadal nie zwyciężona pozostaje zdobywczyni tytułu z zeszłego roku, Sandrine Levet, to właśnie ona sięgnęła w Birmingham po najwyższe laury pokonując reprezentantkę Rosji, Olge Bibik której ostatecznie przypadło drugie miejsce. Trzecia lokatę zajęła włoszka Jenny Lavarda.

Jako uczestnik i obserwator całej imprezy oraz przebiegu finałów mogę śmiało powiedzieć, ze stały one na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy spisali się na medal. Oprawa medialna, wiele kamer oraz wielki ekran na którym publiczność mogła śledzić zbliżenia na zawodników, a nawet powtórki ciekawszych momentów, robiła niesamowite wrażenie. Podczas całych zawodów nie zdarzył się najmniejszy incydent techniczny co jeszcze bardziej potwierdza perfekcyjne przygotowanie organizatorów. Nic dodać nic ująć. Można tylko pogratulować i mięć nadzieje ze zawody takiej rangi uda nam się kiedyś zorganizować w Polsce i będziemy mieli zaszczyt gościć u siebie najlepszych wspinaczy z całego świata.