Podsumowanie sezonu zimowego w Trójmieście.

  Czyli słów kilka o poligonie hakowym, będącym celem treningów miłośników (lub młodych adeptów) sztuki wspinaczki hakowej w sezonie zimowym.

Główną atrakcją tego sezonu stał się usytuowany w dzielnicy Gdańsk Brzeźno "Kulołap" (fragment byłej strzelnicy wojskowej), murek długości około 70 metrów i wysokości wahającej się od 7 do 8 metrów.

Wytyczono na nim aż sześć nowych linii, podwyższając atrakcyjność i odkrywając, dla pewnej grupy zwolenników wspinaczki zimowej, jego właściwe przeznaczenie.
Tym samym pokonane zostały następujące rysy:
  • "I po Walentynkach ..." A1 - autorstwa zespołu Jakub Szczubiała, Marek Wielgus, Ignacy Kowalczyk, 15.II.2003,
  • "Poznanie zapachu" A1 - autorstwa zespołu Jakub Szczubiała, Marek Wielgus, Ignacy Kowalczyk, 16.II.2003
  • "Uruk Hai" A1 - autorstwa Arkadiusza Kamińskiego, 19.I.2003,
  • "Sadik - Men" A1 - autorstwa Marka Ladzińskiego, 11.I.2003,
  • "Miś Puchaty" A1 - autorstwa Arkadiusza Kamińskiego, 27.XII.2002,
  • "Enta Sadik" A1 - autorstwa Marka Ladzińskiego, 1.XII.2002,
Należy nadmienić iż nie jest to koniec eksploracji hakowej tego murka, po "Wieży Bartosa" na Gdańskiej Przeróbce, stanowi on jedno z większych pól nadających się do treningu i nauki haczenia, oferuje on możliwość wytyczenia wielu nowych linii obecnie już tylko po drewnianych kołkach wmurowanych w ścianę.

Kolejnym wydarzeniem zasługującym na uwagę jest "odkrycie" przez Michała i Macieja Zamflerów nowego mostu położonego w dzielnicy Gdańsk Chełm. Wydawać by się mogło, iż odnalezienie nowego rejonu nadającego się do wspinania jest w 3mieście nie możliwe, a tu proszę, Panowie wytyczyli nową drogę na nowym moście którego właściwe przeznaczenie dopiero teraz zostało docenione. Nazwali ją "Betrzydzieści" i zaproponowali wycenę A1. Należą im się ogromne gratulacje za to dokonanie!!!

Kaszubskie wojaże. Czyli przygody Marka Ladzińskiego z krasnalami. Na oddalonym od centrum Gdańska o kilkadziesiąt kilometrów moście, o bajecznej nazwie "Leśne Wrota" Marek wytyczył w pięknej litej granitowej ścianie (do miejsca w którym zaczyna się śmiertelna kruszyzna) nową drogę, którą ochrzcił "Wrotami Chałabały" i nadał jej symbol A1.
Z dalszych dokonań Marka i jego partnera Arkadiusza Kamińskiego należy wymienić powtórzenie nieco zapomnianej hakówki na Brętowskim Parchu wycenionej na A2. Biegnąca po nieco zardzewiałych plakietkach z minionego stulecia. Linia, wytyczona w suficie tego sypiącego się mostu, stanowi nie lada wyczyn ekwilibrystyczny.


Doszły nas również słuchy o sporej aktywności wspinaczkowej na hakowym klasyku trójmiasta "Wieży Bartosa". Pewna grupa wspinaczy postawiła sobie za cel powtórzenie wszystkich znajdujących się nań hakówek. Prawdopodobnie, miały miejsce jeszcze inne wydarzenia, o których niestety nie zasłyszeliśmy, za pominięcie których w tej relacji najmocniej przepraszamy.

Całość działań ma z pewnością bardziej charakter zabawy i treningu, niż stanowiący cel sam w sobie wyczyn. Jednak, naszym zdaniem, zasługują one na uwagę z racji dużej determinacji i pomysłowości autorów tych dokonań. Zwłaszcza że mają miejsce w znacznym oddaleniu od poligonu właściwych zmagań hakowych - Tatr.

Redakcja Zanik.pl & Sp. z o.o.


Hakówka na Parchu.
Fot. Arek Kamiński

Hakówka na Chełmie.
Fot. Marek Ladziński


POWRÓT do plecaka

(c) Copyright ZANIK
www.zanik.pl