tekst: Jacek Kudłaty

Ufff, co nas podkusiło… dobrze, że mamy to już za sobą: 10 dni w "siodle" , od świtu do zmierzchu, średnio 500km dziennie klucząc pomiędzy nadmorskimi klifami (z nienadających się do wspinu kruchych piasków) , a kompletną pustynią przemierzamy ponad 5.000km. W oceanie totalnego bezruchu notujemy jeden epizod wspinaczkowy i kilka podciągnięć na znakach drogowych… Park Narodowy Grampians- świętą ziemie Aborygenów dawniej i kultową miejscówkę wspinaczkową dziś, witamy na kolanach usiłując rozprostować się z pozycji precel…, ale zacznijmy może od początku.

Z Perth ruszyliśmy na południe do Margaret River, świadomie nadkładając nieco drogi, aby zaliczyć choćby jeden dzień wspinu więcej przed drogą, której z perspektywy dnia dzisiejszego nie chciałbym więcej powtarzać. Wapienne formacje położone bezpośrednio przy oceanie (jedyna tego typu skała w całej Australii) kusiły nas bardzo i jako miłośnicy takiego wspinu bardzo chcieliśmy wyszukać tam ściany na nowe linie. Niestety bez efektu, tracąc za to kilka cennych dni.

W strugach deszczu dobiliśmy do Esperanzy. Nie wiem czy to ta sama Esperanza, którą znamy z płyty Mano Chao, ale zakładamy, ze tak skoro leci w naszej bryce non stop ustępując jedynie chwilami miejsca dla Czesia Niemena. Hitem za to tutejszej Esperanzy jest Przylądek Le Grande, gdzie kangury lubią wylegiwać się na plażach o niewyobrażalnym kolorze piasku. Takiej sceny nie udało nam się zaobserwować, za to widzieliśmy coś zupełnie niebywałego. Pogoda spłatała nam miłego figla i tuż przed zmierzchem niebo odsłoniło się z ciężkich burzowych chmur, udostępniając nam niezwykły zachód słońca. Razem z parą hipisów zapoznaną przed chwilą (od roku w trasie 30 letnim VW terrorystą przemierzyli ponad 20.000km bezdrożami wokół Australii-szacuneczek!) żwirową Gravel Road ruszyliśmy wprost w stronę zachodzącego słońca nie mogąc uwierzyć w to, co widzimy. Kangurze pary i całe rodziny wyszły na krawędź buszu i siedziały nieruchomo wzdłuż naszej drogi wpatrując się w blask zachodzącej kuli (kto widział kangura ten wie, że nie jest to dla niego typowa pozycja). Torbacze były tak zafascynowane spektaklem (czy jak kto woli ogłupione mocnym światłem), że w ogóle nie zorientowały się o naszej mało dyskretnej obecności ( 2 busy i 6 osób). Nie opuszczając aut w kompletnym bezruchu doczekaliśmy wspólnie zupełnej ciemności. Ranek to kolejna niespodzianka, przygotowana przez naturę -super lampa tak bardzo pożądana w tej fantastycznej scenerii. Jest hyper wcześnie, bo wypada zdążyć przed rangersem udając piknik, a nie nocleg :)
Rzucamy się na obłe granitowe głazy o nieprzyjaznej wspinaczkowo fakturze póki światło i rześkość poranka dopisuja. Po 2 godzinnej sesji Mateo wytycza nowego, mocno siłowego i psychicznego balda za 7b+. Krew broczy z paluchów, ale ponoć było warto :)
Wypatrujemy skrótu, na mapie co prawda widnieje jak byk: 4x4 ONLY !, ale na zapinanej na kłódkę stacji benzynowej w buszu mówią, że powinniśmy przejechać. Tak też robimy, ale wertep taki, że 200km do Balladonii zajmuje nam cały dzień, a noże i widelce przebijają się z szafek na zewnątrz… Średnia nam mocno spada, mamy tylko nadzieję, że jakiegoś GPSa wypożyczalnia nam nie zamontowała, bo teoretycznie nie możemy zjechać z asfaltu…

Jeszcze pełni optymizmu fotografujemy się przy znaku: " 146km zupełnie prostego asfaltu-najdłuższa taka linia w całej Australii". To co nastąpiło potem to najnudniejsza i zarazem najsmutniejsza podróż jaką kiedykolwiek odbyliśmy. Cmentarzysko kangurzych ciał rozdziobywanych na miejscu przez tutejsze kruki nie nastraja... To blisko 40 metrowe ciężarówki, zwane drogowymi pociągami i ich kierowcy -niewyobrażalnie opasłe karykatury ludzkie (przy których nasi tirowcy to anorektyczni królowie wdzięku i elegancji ), walą nocą na oślep po swoje 18 dolców za godzinę.

Pomyśleć, że my za jedyne 150 dolców mogliśmy oszczędzić sobie tej makabry i po 2 godzinach wysiąść z samolotu w Melbourne… Tymczasem mija kolejny dzień za kółkiem w dodatku nasza nienasycona bryka wciąga 20-ty bak paliwa, średnio obliczamy jej spalanie na 20l na 100km…Cena benzyny na tym pustkowiu skacze z 1,5 dolara na 2 , ale to nic przy wodzie której butelka kosztuje tu 5 zamiast 1,5 dolca! Bezkresna monotonia krajobrazu nie ma sobie równej. Co kilkadziesiąt kilometrów mijamy tabliczki, które ostrzegają: "zmęczony kierowca umiera" jak dla mnie lepiej by tu siadło słowo "znudzony…" Jeszcze 40 lat temu za taki "wyczyn" trafilibyśmy na okładki lokalnych gazet, dziś plasujemy się w jednym szeregu gdzieś pomiędzy killerami z Road Train-ów, a dziadkami w campo-wozach rozpamiętującymi pionierskie czasy…Uffff, co nas podkusiło..

Zobacz też Australia cz.1

Zobacz też Australia cz.2

Zobacz też Australia cz.3

Zobacz też Australia cz.4




Zdjęcia z wyjazdu


(c) Copyright ZANIK
www.zanik.pl