Tekst: Marek Mucha

Bloki I

Spoglądam na zegarek, przed chwilą minęła godzina 28:00. Wyciągam chusteczkę higieniczną i wydmuchuje porządnego smarka. Fly wyciąga zapasową paczkę, dobrze jest mieć przyjaciół. Już ponad pół godziny stoimy w korkach na ulicy Kartuskiej. Cierpliwie znosimy niewygody podróży miejskim autobusem. Wymieniamy wszystko mówiące spojrzenia, w oczach skrzy się żar - wkrótce wspin na prawdziwej skale. W żółwim tempie zbliżamy się do olbrzymiego bloku skalnego w pobliżu centrum handlowego Auchan.

Blok Komercyjny
To jeden z nielicznych kamieni, który nie jest pod ochroną przyrody. Jednak jego największą zaletą są trzy piękne ściany, na których powstało kilka przystawek autorstwa Muchy i Fly'a, czwarta i piąta ściana kładzie się lekko, pierwszą pokrywają brzydkie napisy, drugą jest bardzo mała i brak na nich tras wspinaczkowych.
Nareszcie wyskakujemy z autobusu, naszym płonącym oczom ukazuje się najpiękniejszy głaz, jaki dotychczas oglądaliśmy. Blok ma 15m obwodu i 3m wysokości. Różowo-czerwony granit skrzy się filuternie w promieniach zachodzącego słońca. Wokół brak drzew czy krzaków, a jednostajny miluśki wiaterek, który prawie zawsze wesoło dmucha wzdłuż Obwodnicy Trójmiasta, szybko wysusza skałę, nawet po ulewnym deszczu.
Jeszcze przed zapadnięciem zmierzchu tworzymy trzy buldery, po jednym na każdej ścianie. Wszystkie mają start SD (sit down), czyli siedząc tyłkiem na ziemi. W ten sposób przystawki są dłuższe i trudniejsze, wiadomo przecież że zawsze najtrudniej jest ruszyć z miejsca pupcię. Oszołom VI+, Le Rura VI i Pysk VI.1, jednym słowem dla każdego coś miłego, od łatwego do trudnego.

Życzę sukcesów, już niedługo kolejny blok okryje się sławą...

Dojazd
Z Gdańska Głównego lub z Wrzeszcza najłatwiej dojechać autobusem Auchan, można także podjechać miejskim autobusem, który jedzie Kartuską do góry. Dla zmotoryzowanych z Sopotu lub Gdyni polecany dojazd Obwodnicą, aż do zjazdu na Auchan. Piechotą, znad morza (ok. 15km) należy kierować się na południe, najlepiej w południe, kiedy słońce jest wysoko i trudno go zgubić.


Blok Komercyjny - topo

1. Projekt. (skok bez rąk na Ściance III)
2. Pysk VI.1, SD.
3. Le Rura VI, SD.
4. Oszołom VI+, SD.


I. Ścianka Różowa
II. Ścianka Czerwona
III. Ścianka Połoga Pogryzdana
IV. Ścianka Bez Określonego Koloru
V. Ścianka Połoga Mała


Położenie ścianek.

Na schemacie dróg na żółto zaznaczone są chwyty i stopnie startowe. Pierwszy chwyt zaznaczony jest literą S, ostatni chwyt na drodze literą T.


I - Ścianka Różowa
Pysk - VI.1

II - Ścianka Czerwona
Oszołom - VI+



IV - Ścianka Bez Określonego Koloru
Le Rura - VI


(c) Copyright ZANIK
www.zanik.pl